Estetik yaptırmanın zararları nelerdir ?

estetik yaptırmanın zararları

Estetik cerrahi operasyonlarında karar verme aşamasının çok önemli olduğunu vurgulayan estetik plastik cerrahi doktorları, verilen kararla birlikte kişinin yaşantısında olumlu yada olumsuz bir takım değişikliklerin olabileceğini vurgulamaktadır. Doğru verilen kararlarla birlikte kişi yaşantısına pozitif bir katkı sağlanırken verilen yanlış kararlarda kişiyi bunalıma sokabilmektedir.

İnsanların kendisinden yada plastik cerrahi doktorundan gerçeküstü beklentiler içerisine girmese kesinlikle yanlış olan bir duygudur. Nasıl ki tüm insanlardan sizi beğenmesini ve size ilgi ile yaklaşmalarını bekleyemezseniz, estetik bir operasyon sonrasında da herkes beni beğenecek en güzel ben olacağım beklentisine de girmemelisiniz. Beğenme yada beğenilme kişiden kişiye farklılık gösterir, bu duygu yanlızca dış görünüşle alakalı değildir; bunun içerisinde konuşman, fikirlerin, hareketlerin, dış görünüşün vb. bir çok etken vardır. Tüm bunların tek bir ameliyatla değiştirmeniz ne kadar mümkünse sizin gerçeküstü beklentilerinizde o kadar mümkündür. Yani bu örnekten de anlaşılacağı üzere “benim şuram beğenilmiyor, ben buramdan sıkıldım” diyerek estetik olma kararı almak kesinlikle size zarardan başka bir fayda getirmeyecektir.

Bayanlar ve erkekler en çok hangi bölgelerinden ameliyat oluyorlar ?

Ben şuramı beğenmedim diyerek ameliyat masasına yatan erkek ve bayanların en sık müraacat ettikleri operasyonlar; Burun estetiği, göğüs estetiği, liposuction, revizyon cerrahisi, rekonstrüksiyon cerrahisi vb. işlemlerdir.

Türkiye’de estetik operasyonlara karşı bakış açısı nasıldır ?

Türkiye’de estetik plastik cerrahi operasyonlara bir ihtiyaç gözü ile bakılmaktadır. Bu gerçek anlamda bir ihtiyaç olabilir. Fakat gereksiz yere yapılan uygulamarda geri dönülmesi zor olan yelere doğru kişiye sürükleyebilir. Örneğin sizde nefes alma problemi var ve brun üzerinde belirli bir çıkıntınız var sizin hem sağlık sorunlarınızı hemde estetik kaygılarınızı tek bir burun estetiği operasyonunda giderebiliyoruz. Fakat kişide fonksiyonel olarak bir sorun yok ve burnuda yüzü için gayet uyumlu ve doğal bir görüntüsü var bu kişi kalkıp “Ben burnumun bu şeklinden sıkıldım benim burnum şuna benzesin” derse ortada çok büyük bir yanlış vardır. Biz anlarız ki o kişinin hayatında bazı şeyler doğru gitmiyor ve kişi psikolojik bir bunalımın içerisine girmiş.. Bu kişileri bir plastik cerrahi doktoru rahatlıkla anlar ve kesinlikle ameliyat etmez. Doktor bilir ki eğer bu kişiyi ameliyat ederse kişi elde edilen sonuçtan da memnun olmayacaktır. Çünkü çıkış yolunu yanlış yerde aramaktadır. İnsan vücudu bir heykel değildir. Estetik plastik cerrahi operasyonları da hekele şekil vermek değildir. İnsan dokulardan oluşmaktadır ve her kesi yapılan dokunun uzun bir iyileşme dönemi vardır. İnsan anotomisini bilirsiniz. İlk kez bir burun estetiği olacak kişinin burnunu açtığınızda karşınıza ne çıkacağını bilirsiniz. Fakat ameliyatınız oldu ve siz yapılan burnu beğenmediyseniz ikinci kez yapılacak operasyonda karşınıza ne çıkacağını, ilk doktorun burnunuzda ne gibi işlemler yaptığını bilemezseniz bu neden oluşabilecek sorunlar ve ameliyat risklerine de katlanmak zorundasınız.

Estetik cerrahi operasyonların diğer ameliyatlardan farkı nedir ?

Son yıllarda estetik cerrahi operasyonlara olan güvenin artması bu ameliyatlardan beklentileri de arttırdı.. Hemen hemen tüm insanlar hayatlarında bir kezde olsa bir plastik cerrahiye denk geliyor. Çünkü insanlar kendisinde eksik gördüğü kusurlarını örtmek istiyorlar buda cerrahi operasyonlarla yada kozmetik uygulamalarla kesinlikle mümkün oluyor. Estetikte ise yaş ergenlikle sınırlı erkeklerde 19 yaşın altında bayanlarda ise 17 yaşın altında işlem yapılması tercih edilmemektedir. Ayrıca estetik bir uygulama yapılmabilmesi için kişide sistemik yada psikolojik bir rahatsızlığın olmaması gerekmektedir. Eğer bir bölgenizde bir kusur hissediyorsanız yada estetik kaygılarınız varsa bu ameliyat için bir adaysınızdır.

Plastik cerrahi operasyonları keyfe yapılmış işlemler gibi görünse de diğer estetik cerrahi operasyonlarından bir farkı yoktur. Estetik plastik cerrahi operasyonlarında estetik kaygıları ortodan kaldırırken aynı zamanda bir çok değişiklikte yapıyoruz. Örneğin bir göğüs küçültme ameliyatı ile beraber hastada boyun ağrısı, omuzlarda sutyen izleri ve meme altında pişik gibi problemlerde giderilmiş oluyor.

Estetik cerrahi ameliyatların etkisi nedir ?

Estetik plastik cerrahi operasyonları öncesinde doktor ile ilk görüşme çok önemlidir. Doktor hastasının ne istediğini bilmeli hastada doktoruna ne istediğini net olarak anlatabilmiş olmalıdır. Hasta diğer ameliyatlarda olduğu gibi estetik plastik cerrahi operasyonlarında da bir takım riskler olduğunu bilmelidir. Ameliyatın tüm detyaları hastaya net olarak anlatılmalı, hasta ne zaman hangi işlemlerin yapılacağını net olarak bilmelidir. Hastanın aklında kesinlikle şimdi ne olacak gibi bir soru işareti kalmamalıdır. Bazı hastalar plastik cerrahi doktorunun kapısını çalarakhocam bana ne yapılabilir gibi sorular sormaktadırlar. Burada hastayı net olarak doğru bir şekilde yönlendirmeli ve hastaya gerçekten bu ameliyata ihtiyacı olup olmadığı konusunda düşünmesi için geniş bir zaman verilmelidir. Hasta ameliyat öncesinde bilgisayar programlarıyla ameliyat öncesi ve sonrası foroğraflarını görebilmeli ve evet bende net olarak bunu istiyordum demelidir.

Estetik ameliyat sonrasında kişide özgüven artışı olur mu ?

Bu net ve bariz şekilde görülmektedir. Evet hastada ameliyat sonrasında bir özgüven gelmektedir. İşinde ve sosyal yaşantısında hasta daha başarılı olmakta, ütangaçlığı gitmekte ve kişilerle daha iyi iletişim kurmaktadır. Estetik kusurları olan kişiler hayatlarında buna çok daha fazla önem vermeye ve bu konuyu olabildiğince abarttıklarından dolayı durum kişini,n yaşantısına etki etmektedir. Bu nedenle bu kusurlarından kurtulan kişiler kendilerine olan özgüvenleri artmış biçimde hayatlarına devam ederler.

Yorum Gönder

SON YORUMLAR

Kalça Estetiği Ameliyat Fiyatları
Bircan tarafından 1 gün önce
Kalça Estetiği Ameliyat Fiyatları
Bircan tarafından 1 gün önce
Düğün öncesi estetik yaptırmak moda oldu
Monnie tarafından 1 gün önce
Kalça Estetiği Ameliyat Fiyatları
Uzman Doktor tarafından 1 gün önce
Kalça Estetiği Ameliyat Fiyatları
İrem tarafından 1 gün önce